1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Ana Vrtlarica u plasteniku i vrtu

Discussion in 'Dnevnik radova' started by anavrtlarica, 11 January 2011.

1. 11 January 2011
    anavrtlarica

anavrtlarica Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Pozdrav svima,

Jedna forumašica me zamolila da napišem par riječi o tome kako sam napravila plastenik i općenito o tome što imam u plasteniku. Pa evo...
    Vjerojatno će uzeti više teksta i vremena, pa ću pisati kroz nekoliko postova, možda i nekoliko dana...

Ja sam vikend - vrtlar, tako da se i vrtom i plastenikom mogu baviti samo vikendom. I praznikom i kad sam na godišnjem. Malo je problem sa zalijevanjem, sa odlukom hoće li vrata plastenika ostati otvorena ili zatvorena, ili samo pritvorena preko tjedna... ali snalazim se...

U 2009g. sam imala jedan skroz mali plastenik, niti 5m2. konstrukciju sam dobila na poklon, a najlon sam sama kupila. Te godine sam prezimila blitvu, mladi luk srebrenac, neke vrste zimske salate i još ponešto. Ono što mi je bio najveći problem u tom malom plasteniku je to što je to mali prostor pa se JAKO brzo zagrije po sunčanom danu. A ako sam ostavila vrata zatvorena, onda se sve unutra skuha u trenu. Ali na proljeće sve što je prezimilo je krenulo rasti i ja sam već od 3 mjeseca imala krasne blitve i mladog luka.
    Taj mali plastenik je bio odličan za sijanje u rano proljeće. Unutra sam, u proljeće 2010, sijala sve kupusnjače, salatu, krastavce i neko cvijeće (dragoljube, nevene). I sve sam kasnije presadila vani na gredice.

Za zimu 2010/2011 sam odlučila napraviti nešto veći plastenik, ne samo za prezimljivanje manjih biljčica, nego nešto gdje ću moći imati paradajz i krastavce preko ljeta i dovoljno matovilca, blitve, rukole i mrkvica preko zime. Pa sam odlučila investirati u plastenik od cca 40m2. U HR ima par mjesta gdje se može kupiti plastenik sličan onome što sam zamislila, ali na kraju je sve to bilo ili nedovoljno dobro (prenizak – morala bih s sagnuti kada sam unutra, na nekima konstrukcija ne bi izdržala više od 4 – 5 godina, a možda niti jednu pod većim snijegom...) ili preskupo. Tako da smo odlučili napraviti sami naš plastenik.

1. korak

u 5 mjesecu sam sa ceradom pokrila površinu travnjaka gdje sam mislila imati plastenik. To je da bi se što više korova pobilo i što manje raslo poslije.
    Izrada plastenika je krenula u 7 mjesecu. Zemlju smo izorali i izfrezali (imamo onaj motokultivator sa nastavcima). Odredila sam gdje će biti gredice i staze. Meni je puno urednije kada plastenik ima strukturu nego kada je sve jedna zemljana površina. Imali smo cigli koje su nam ostale od gradnje pušnice, pa smo njih iskoristili da napravimo staze u plasteniku.

2. korak

dok smo ovo gore radili, paralelno smo u lokalnom dućanu (Ivanić grad) naručili:
    Željezne stupove visine 1,5m, gdje je donja strana narezana u koso, za lakše zabijanje u zemlju. Stupovi smo zabili pola metra u zemlji, stavljali smo ih na svakih 1.5m udaljenosti. Oni služe kao nosač lukova.
    Željezne cijevi od 6m, savijene tako da im je promjer 4m. A promjer cijevi toliki tako da može sjesti u stupove koji su zakucani u zemlju. U dućanu su ih savili u lukove!
    Još malo željeznih cijevi a služile su kao poprečne cijevi da povežu lukove. Ove cijevi smo vezali pomoću spojnica. Nije baš najsretnije rješenje, ali drži.
    I još malo željeznih cijevi, a služile su za okvir za vrata s obje strane. Ove cijevi smo varili.

kad je sve to stiglo, ofarbali smo: temeljna i lak.

3. korak

Spajanje! Nas je dvoje to radilo (muž i ja) i trebalo nam je 2-3 dana za sve spojiti.

Kad se sve to spojilo izgledalo je ovako:

4. korak

Izrada vrata. Vrata smo napravili od prozirnih plastičnih ploča, znaju se koristiti kao krov...

5. korak

Najlon. Tu smo napravili grešku, ali ne tako strašnu. Trebao nam je najlon od 10m širine i 12m duljine. Nigdje nismo mogli naći takav (a malo nam se žurilo da završimo sve), pa smo uzeli najlon od 6m širine i stavili ga poprečno preko plastenika, i tako još jednom. Na sredini spojili sa ljepilom. Tako da mi najlon nije iz jednog komada. Moram reći da drži odlično, ljepilo se je odlijepilo, ali je tako dobro zategnuto da mislim da neće nigdje još dugo vremena.

Stranice najlona smo zakopali pod zemlju.
    Vrata montirali.
    Kako je plastenik na maloj padini, nije bilo dovoljno zemlje za ispuniti gredice, pa sam kupila i zemlju.

Na kraju je to ovako izgledalo

Eh, da, i još jedna stvar koju ćemo morati ispraviti prvom prilikom. Bez obzira koliko je najlon zategnut, kada padne snijeg, on se zadržava na krovu (između centralne cijevi i bočnih. I tako radi male bazene. Konstrukciji se ništa neće dogoditi, ne može se urušiti pod težinom jer je stvarno čvrsta. Veći problem je ako snijeg napada u ponedjeljak, a mene nema u vrtu do petka, onda su biljke doslovno u mraku 4 dana. Nevjerojatno je koliko i najmanji sloj snijega smanjuje osvijetljenost plastenika.
    Ovaj problem ću ispraviti za par godina, kada ću mijenjati najlon. Tada ću između centralne i bočne cijevi vezati armaturne mreže koje će sasvim dobro držati oblik plastenika, tako da se snijeg neće više toliko zadržavati, nego će samo skliznuti. A do tada - metlu u ruke i čistim snijeg.

Eto toliko za sad, a u sljedećem postu ću pisati o tome što raste unutra trenutno i neka moja iskustva oko uzgoja različitog povrća.

PS malo mi velike izgledaju ove slike... sorry ako sam nešto zeznula oko postanja slika..

Imaš opciju edit post , pa stavi ove slike koje se ne vide ponovno, i centriraj ih pomoću ove ikone[​IMG]

Last edited by a moderator: 11 January 2011
  2. 11 January 2011
    MARIJA

MARIJA Nepismeni

Ratings:
    +2 / 0 / -0
    Draga ana hvala ti na trudu za ovu tvoju temu, sve si dobro napravila, slike nisu velike samo ih trebaš kada ih postaviš centrirati, presretna sam što ću moći sa nekim izmjenjivati iskustva vezana za plastenik, kada što sijati, interesira me puno toga, ali eto čekam kada ćeš imati vremena i napisati o svemu, molim te da napišeš koje sorte paradajza i paprike si sijala za 2010.g.

3. 11 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Draga Marija, mislim da ću ovih dana stići nešto više napisati. Sada samo da ti odgovorim za paprike i paradajz. Ne sjećam se koje sam vrste paprike imala, ali bila sam jako razočarana. I sa vrstom i sa kvalitetom sjemena. Mislim da su žute bile nešto kao "sokosari", a crvene "kurtovska kapja". Na žalost to su bile više-manje jedin vrste koje su se mogle kupiti po vrtnim centrima. Za 2011 sam već naručila sjeme preko interneta: californian wonder i red marconi. A možda dobijem i sjeme makedonske paprike...
    Za paradajz, prošle godine sam imala samo jednu vrstu, domaći čije sjeme se prenosi već generacijama. Zaključila sam da mi je to malo dosadno, pa sam se već pripremila za 2011 (naručila sjeme opet preko interneta) i to sljedeće vrste: Cherokee purple, black krim, Amish paste, Roma VF, Brandywine pink, Beefmaster, German Giant, Giant Belgium, Super marmande i imam neke koje sam dobila na poklon: green zebra i jubilee.
    Mislim da će ovo biti odlična godina za paradajz!  :hurra: 

4. 11 January 2011
    MARIJA

MARIJA Nepismeni

Ratings:
    +2 / 0 / -0
    Ja sam se nešto ulijenila i samo sjedim u kući , trebala bi ići pogledati malo po ovim našim centrima kakvo sjeme imaju, ja sam prošle godine kupila gotove sadnice paradajza i parike i to paradajz onaj krupni američki i volujsko srce bilo ga je toliko da ga nisam mogla sve sama pobrati i susjeda je kuhala i spremala u zamrzivač a jeli smo ga u izobilju i dosta je rano počeo zoriti, budući da još nisam bila na forumu žao mi je što nisam slikala da to mogu i dokumentirati, isto je bilo i sa paprikom, morala sam joj stavljati kolce jer je bila preslaba za tako veliki urod, pa opet svi su susjedi jeli samnom i svi smo imali za zimnicu. E sad za ovu godinu sam mislila da bi trebala imati nešto ranije sadnice koje ću staviti u plastenik ali nisam još ništa smislila, bojim se da mi u smišljanju ne prođe vrijeme.

Last edited: 11 January 2011
  5. 11 January 2011
    zdravko

zdravko Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +183 / 0 / -1

Žuta ti je bila šorokšari a to što si sada naručila mesto nje kalifornijsko čudo ne možeš uspoređivati jer prva je žuta babura a druga zelena. Zanima me odakle si internetom naručila sijeme - po nazivima znam da ne iz Hrvatske - a sijanje tuđega sjemena je u svakoj državi, pa sigurno i kod vas, strogo prepovedano bez fitomarmacijskog pregleda. Priznajem da se nekada i ja toga poslužujem ali htio bi te opozoriti da je to, ako nisi sigurna od koga i šta kupuješ veoma riskantno jer možeš učiniti velike štete ne samo sebi več i drugim amaterskim i profesionalnim povrtlarima u tvojoj blizini.

Največa opasnost je da uneseš gensko mijenjano sijeme (kod paradajza je to velika mogučnost) ili zaraženo sijeme nekim štetočinama ili bolestima. Kod povrča stalno se javljaju nove bolesti i štetočine koje se prenose po cijelom svijetu i počnu stvarati sve veče probleme proizvođačima.Tako se je kod paradajza unela na naše prostore bakterija iz roda Xantomonas koja več hara i može načiniti ogromne štete (mogu uginuti cijeli nasadi paradajza) i zaštite protiv nje nema, a zadnje dve godine unelo se je paradajzinog moljca koji je več počeo činiti štete i za njega nema još registriranog insekticida. Kod nas več svi registrirani proizvođači paradajza imamo odluke fitosanitarne službe kako se ponašati u slučaju pronalaženja toga moljca ( a to je zabrana prodaje paradajza i uništenje sadnica ). Sve te bolesti i štetočine se šire sa netretiranim zaraženim sjemenjem, sadnicama i plodovima i njihovom embalažom.

6. 12 January 2011
    Grobo

Grobo Donator

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +54 / 0 / -0
    Ana nebi te htio ubedirati, ali dok imaš ovo sjeme imaš nešto. Sve drugo ................ :nece: .
    Usput avatar ti je vrlo dobar. Samo posuđena slika ili.........?

7. 12 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Moram priznati da sam se malo sada izbedirala... Naručila sam preko ebaya, od prodavača koji zaista ima jako puno (u tisućama) prodaja i sve pozitivne komentare, iz UK-a je. I prije sam od njega naručivala neke kupusnjače - nikad nikakvih problema, bolesti ili bilo što drugo.
    Misliš li da bi bilo bolje naručivati od Bakers Creeks ili T&M? Ne mogu se ograničiti na lokalnu ponudu.
    što sada da radim...  :hmmm: 

A što se tiče slanja preko granice, svaki paketić je imao oznaku da je sjeme unutra. A i ja sam slala u inozemstvo i isto označila... sve prošlo, nitko nije ništa pitao.
    Ja bih osobno sve kupovala ovdje, ali me smeta to što naši uvoznici uvoze isključivo 5 vrsti paradajza, 3 vrste paprike i 2 vrste krastavca, za primjer. I da budem iskrena, nekako mi se čini da uvoze ono što nađu po jeftino - svi imaju isto. Zašto se nitko nije sjetio uvesti sve ove (ili neke) vrste paradajza? Cherokee Purple je već niz godina na top 10 najukusnijih paradajaza (prema različitim ocjenama...), nije GMO, naprotiv, heirloom sorta.
    Sorry, malo me ljude ovi naši uvoznici s ograničenom ponudom.  :nece: 

Znam da je to prava vrijednost, i sačuvati ću ga i imati ću ga i ove godine. Malo me brine da se ne opraše vrste međusobno, pa ću ih posaditi na neku udaljenost.

Avatar je kozica koju sam slikala u Čigoču prije 3 godine. Tada je imala samo 10 dana.

8. 12 January 2011
    MARIJA

MARIJA Nepismeni

Ratings:
    +2 / 0 / -0
    Moje mišljenje je da ovo sjeme koje si naručila i posiješ ako znaš da je proizvođač provjeren, ali ga stavi negdje posebno kako i sama kažeš zbog oprašivanja, obavezno si ostavi sjeme od tog povrća pa probaj iduće godine ponovno koristiti, ako iz sjemena ne nikne biljka u idućoj godini onda ćeš znati da je genetski modificirano.

9. 12 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Da nastavim s plastenikom...

U plastenik sam sijala sljedeće:

Salatu, rukolu, luk srebrenac, blitvu, brokulu, karfiol, korabice, razne vrste kelja, prokulice, mrkvu, peršin, pastrnjak, radić, matovilac, mizunu, špinat, pac choi, red mustard. Mislim da je to sve.

Prvo ću krenuti sa kupusnjačama

Kupusnjače sam sijala na jedan manji dio, a poslije presađivala. Iako sam isprva mislila da sam krenula sijati kasno (sredina kolovoza), studeni je bio jako sunčan i topao mjesec, pa su biljke imale prilike narasti još malo. Ali svakako da ću krenuti sa sjetvom barem 2 tjedna ranije sljedeći put.

Od svih kupusnjača, najdraža vrsta mi je lisnati kelj. To u stvari nije onaj pravi kelj kakav mi znamo, meni je sličniji na raštiku. Ne znam kako bih ga nazvala, jer nisam primjetila u HR da ima kupiti to sjeme. (wiki link: http://en.wikipedia.org/wiki/Kale). Kod nas sam nedavno vidjela da prodaju Tuscan Kale, odnosno crni lisnati kelj, ali meni puno draži su Red Russian i Green Dwarf Curled. Okus nema previše veze sa našim keljom u glavici, kojeg ja baš i ne preferiram previše.

Sve tri vrste kelja su kod mene izvrsno prezimile do sad. Listovi su im još i slađi kad se smrznu! Meni je ovo odlično povrće, ukusno je, može ga se pripremati na bezbroj načina, a raste i ljeti, iako ne tako dobro kao kada je hladnije – kao i sve druge kupusnjače. I što smatram kao veliku prednost, listovi se beru od dolje na više, a biljka stalno proizvodi nove listove, tako da jedna biljka može dati jako puno. Slično kao i kod blitve.

Flance sam presadila negdje nakon 3 tjedna od sjetve. Presađivala sam po 2 flanca zajedno, tako da ako jedan se ne primi, imam drugi. Poslije sam ih prorijedila gdje je bilo potrebno.

Sa prvim berbama kupusnjača sam krenula negdje početkom studenog – kelj i korabice.

Ovo je Red Russian, tada je još bio zelen, a sada, poslije nekoliko mrazeva, ima prekrasnu ljubičastu boju (na žalost nemam noviju sliku)! U pozadini se vidi malo tog Curled kelja.

Ovo je brokula, slikana prije 10-ak dana. Glavice su se počele raditi oko 15.11.

Karfiol je počeo raditi glavice nakon brokule, ali na žalost sve glavice su se smrznule sad kada su bile one niske temperature od -15C. Sav karfiol je bio (slučajno) ona ljubičasta vrsta (di Sicilia Violetto). Mislim da sam imala koji bijeli da bi uspio prezimiti.

Korabice prezimljuju bez problema. I ljubičaste i bijele. Ova slika je malo starija, od studenog, ali danas su samo malo veće i sa više listova.

Nadam se da bi kelj mogao otići u cvijet na proljeće, pa bi onda bilo i sjemena!

10. 12 January 2011
    MARIJA

MARIJA Nepismeni

Ratings:
    +2 / 0 / -0
    Moram te pitati što ti je to mizuna neka sorta poznatog povrća ili nešto što kod nas nema.

11. 12 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
  12. 12 January 2011
    zdravko

zdravko Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +183 / 0 / -1

Ja nisam upučen kako stoje stvari u Hrvatskoj oko predstaništva vodečih evropskih semenarskih kuča a mislim da ništa puno drugačije nego u Sloveniji.Tu ti je link jednog od njih koji drži sijeme i repromaterial za profesionalne proizvođače a ima i eko sijeme. http://www.zelenihit.si/default.aspx?ID=965 Znam da radi i na prostorima bivše Juge. Takvih i sa kojima ja svima radim ima još četvorica. Malo se raspitaj ili progooglaj pa budeš i u Hrvatskoj našla više nego što ti treba.
    Što se ponude iz vana tiče vjerujem jedinu u ove http://www.johnnyseeds.com/v-3-organic-seeds-and-supplies.aspx koji drži sve od profesionalnog sjemena do hobi i ima ogroman asortiman eko sjemena.Drži i stare avtohtone sorte. U njega , odnosno u njegov kvalitet i vjerodostojnost sam se lično uvjerio a imam gore i brata koji se je pozanimao o ovoj firmi i dobio same ugodne informacije.
    Da ima postignut visok renome možeš se uvjeriti takođe iz njihove štampe.

13. 12 January 2011
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,323 / 74 / -1
    Nije li i Johnny Seeds kompanija preko tvrtke kćeri Monsanto konglomerata nabavljala sjeme koje je sve, samo ne organsko?
    Ne bih ja imao baš toliko povjerenja u Amerikance, i prije uzimam nečije drugo sjeme nego njihovo.

Ana, mislim da si slobodno naručiš preko eBay-a sjeme paradajza koje hoćeš, samo gledaj da je neki normalni seller (englezi i francuzi su OK). Ti nisi neka poljoprivredna organizacija pa ne budeš sadila na tisuće hektara, nego ćeš dvadesetak stabljika paradajza za svoje potrebe. Ne treba imat baš toliko paranoje da budeš baš ti naručila GMO sjeme ili uvezla sa sjemenjem pošast koja će uništiti nasada paradajza diljem Balkana  :uimep: 
    Sve je moguće, samo pitanje je u kojoj vjerojatnosti.

Ja sam kupovao puno različitog sjemenja preko eBay-a i tijekom tih par godina, od Amerikanaca sam uzeo samo jednom ili dvaput, a da se to odnosilo na povrće

14. 13 January 2011
    zdravko

zdravko Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +183 / 0 / -1

Daj mi link gdje si to pročitao  :kkkk: 

15. 13 January 2011
    greenfish

greenfish Nepismeni

Ratings:
    +8 / 0 / -0
    Ovo će biti još jedan od odličnih dnevnika  :ffwjj: , plastenik ti je prekrasan  :notworthy:  :notworthy:  :notworthy: .

Nego, vidim da imaš u plasteniku nekaj kaj dugo tražim - one plastične oznake koje se zapiknu u zemlju, da si označiš kaj si gdje posijala. Pa te molim napiši nam gdje se mog kupiti  :kkkk: .

16. 13 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Mislim u bauhausu... ima ih svugdje.

Hvala na komplimentu za plastenik, greenfish!

17. 13 January 2011
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,323 / 74 / -1
    Pogledaj primjerice ovdje ko je jedan od kupaca Seminis-a, a dobro se zna tko je vlasnik tvrtke Seminis.

Evo ti dio sa jedne druge stranice:

18. 13 January 2011
    zdravko

zdravko Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +183 / 0 / -1
    Hvala ti za ovu informaciju. Ja sam bio obaviješten da je Jonnys SS ne samo trgovačka firma več i firma koja ima svoja pokusna polja na kojima uzgaja vlastito organsko sijeme. Ovo sam ja u par navrata i nabavio. Isto tako sam bio obaviješten da je kod njih sistem nadzora i kontrole puno stroži nego je to kod nas ili kod vas. SVe što piše na deklaraciji je sto posto i u vrečici. Bar po mome mišljenju više mogu vjerovati takvoj firmi nego nekima manje poznatima koja vrše prodaju preko eBaya.

Isto tako znam da je i snabdevač ljubljanske Semenarne firma Seminis a isto tako znam da ima kod Ptuja svoja polja na kojima proizvodi vlastito sijeme. Dosta toga su za nju prije proizveli u Srbiji i neznam u kojim još bivšim republikama. Pa opet kada idem kupiti kod njih znam šta je šta.

I ti si meni jednom prilikom rekao da ti neka vjerujem na riječ a tako je i kod svih drugih stvari. Čovjek opet ne može biti u sve nepovjerljiv jer kakav bi to onda život bio. Ako meni neko napiše šta mi je prodao i to potvrdi sa deklaracijom koju neko kontroliše , onda o tome više ne razmišljam. Isto tako ja za sve što prodajem, dajem za to deklaraciju i stojim za tim da je to što sam na nju napisao istina. I opet je negdje neko ko je ovlašten i kvalificiran da mene kontroliše. Ono što žene govore da seljaci svi lažemo o onome što prodajemo , to je njihova stvar i u to se ja ne upuštam.

19. 13 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Mislim da bi eventualno Baker Creek http://rareseeds.com/ mogli imati non-gmo, non-hibrid sjeme... Dosta sam o njima čitala i sve pozitivno.

Da nastavim sa plastenikom...

Mrkvice, peršin, pastrnjak i luk

Mrkve, peršin i pastrnjak sam posijala sredinom kolovoza, a luk srebrenac sredinom listopada. Kako je plastenik bio otvoren cijelo vrijeme, mačke su mi kopale po mrkvama, tako da od te sjetve nije bilo skoro ništa. Pa sam opet sijala kasnije, nisam sigurna kada.
    Mrkvice berem već mjesec dana i baš su mi super, brže su narasle nego ljetos. I izgledaju super, nema čudnih oblika.

Evo ovo je slika sa početka 12 mjeseca. Mislim da su ove mrkve ipak jedne od preživjelih iz prve sjetve. Sijala sam Nantes, Flaker i Ljubljansku žutu. Mislim da su ovo Flaker.

Peršin korjenaš – nisam do sada našla niti jednog... kako sam malo razbacala i mrkve i peršin i pastrnjak po gredici, onda moram tražiti da nađem što je gdje. Vjerujem da peršina nema uopće.
    Pastrnjak – nije velik, oko 10 cm dužine i lijepog oblika. Nema ih puno, ali nije ni bilo puno sjemena.
    Luk sreberenac – njega ću brati samo kao mladi luk, pa sam ga sadila dosta blizu. Još ga ne berem, krenuti ću ga brati tamo negdje u 3 mjesecu. Odlično se drži, ali njega sam i prošle godine prezimila u malom plasteniku, pa mi to nije novost.

Sve u svemu – mislim da je korijenje uspjeh, samo moram malo to organiziranije posijati drugi put. I definitivno moram mačkama ograničiti ulaz.

20. 15 January 2011
    anavrtlarica

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Lijep dan danas…
    Otišla do vrta i imala sam što vidjeti u plasteniku:

Kelj je točno ovako stajao. Već sam prije primjetila da ima mišijih rupa po vrtu, ali nisu do sada radili ovakvu štetu... Još sam prošli tjedan angažirala susjedovu macu da traži miša, ali očito nije baš bila uspješna. Iako se cijelo vrjeme vrtila po plasteniku i osluškivala. Možda ga i ulovi.

Vidjela sam da je i mrkva dosta stradala. Samo lišće, a kada povučem, korijena nigdje...
    Tako da sam pokupila mrkve koje sam uspjela naći. Ima ih još, to ću sljedeći tjedan. I time će biti gotova priča o mrkvi za ovu zimu...

Plastenik sam zalila, a najviše sam se zadržala na mišijim rupama. Možda ih voda otjera...​

Share This Page