1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Duhan (Nicotiana tabacum)

Discussion in 'Egzotika' started by Mamaa, 1 February 2010.

1. 1 February 2010
    Mamaa

Mamaa Nepismeni

Ratings:
    +41 / 0 / -0

Općenito: Pripada pomoćnicama (Solanaceae). Pored krumpira, kukuruza i paprike, i duhan je u Europi bio nepoznata biljka sve dok ga Španjolci nisu upoznali na pohodima i Južnu Ameriku, gdje su vidjeli Indijance koji su pušili cigare. Iako je biljka prenesena u Europu već sredinom 16. Stoljeća, pušenje lišća prema indijanskom uzoru postaje moda tek 150 godina kasnije. Duhan je svoje botaničko ime dobio prema francuskom poslaniku u Portugalu, Jeanu Nicotu, jer se upravo u njegovo vrijeme duhan počinje širiti Europom. Duhan je jednogodišnja biljka porijeklom iz Argentine i Bolivije. Njegov najpoznatiji djelotvorni sastojak, nikotin, stvara se u području korijena i iz njega se prenosi u široke, naizmjence postavljene listove. Iz crvenoljubičastih ljevkastih cvjetova će se nakon oprašivanja stvoriti smeđi tobolci što sadrže mnoštvo sjemenki.

Visina u cm: 100 – 200 cm

Vrijeme sijanja pod staklo: ožujak

Vrijeme sijanja na otvoreno: travanj, svibanj

Presađivanje sadnica: svibanj

Razmak između biljaka: 50 cm

Razmak između redova: 60 cm

Prosječno trajanje kulture: 24 tjedna

Klima i stanište: Duhan raste u tropskoj, ali jednako tako i u suptropskoj i ujerenoj klimi. Visoke temperature, od 25 stupnjeva na više, značajno povečavaju prinos, stoga je uz uzgoj na otvorenome razumno razmisliti i o uzgoju ispod stakla. Na sunčanom mjestu duhanu je potrebno mnogo vlage. Srodne vrste, npr. Krumpir ili rajčica, na istom se mjestu ne smiju uzgajati neposredno prije duhana.

Tlo: Duhan voli pjeskovita tla. Ovisno o sorti, kiselost tla može iznositi 5,5 i 7,2.
    Sjetva i presađivanje: sijati u ožujku u sanduke za cvijeće ili klijalište u koje smo u jednakom omjeru stavili mješavinu stajskog gnoja, pijeska i vrtne zemlje. Po četvornom metru klijališne gredice u vodu umješati oko 0,1 g sjemena i sijati izravno iz kante za zalijevanje. Rupe na kanti moraju biti dovoljno velike: Nakon nicanja pikirati samo vrlo gusti nasad.

Njega i gnojidba: Češće okopavati tlo, već i prije presađivanja. Neposredno pred cvjetanje otrgnuti vršni cvat. U razdoblju rasta odrezati sve izdanke, osim tri do četiri najviša. Redovito uklanjati korov oko biljaka. Prije uzgoja duhana, tlo pognojite organskim gnojivom (2 do 3 kg stajskog gnoja po četvornom metru tla). U proljeće tlo razrahlite.

Zaštita biljaka: Moguće su bolesti zbog napada sive plijesni, te lomovi stabljike izazvani crvljivošću. Protiv toga je djelotvorno preventivno prskanje i dodavanje tlu otopine industrijskog sapuna i čaja od preslice. Pojavu sive plijesni smjesta treba prijaviti institutu z azaštitu biljaka. Kod pojave virusne mozaične bolesti i ušenjka, bolesne biljke treba odmah ukloniti bez doticanja zdravih biljaka.

Berba: Listovi sazrijevaju u redosljedu nastajanja, odozdo prema gore i ubiru se u četiri navrata, kad su svjetlozeleni ili već gotovo žuti. Prvo se ubiru donji rozetni listovi (Primings), zatim veliki listovi iznad njih (Lugs), poslije na red stižu listovi na glavnom dijelu stabljike (Leaves), a na kraju vršni listovi (Tips).

Primjena i uskladištenje: Kod vlastite prerade se vrlo teško postiže uobičajena aroma cigareta iz dućana. Svježe ubrani listovi se povezuju u nizove i suše u tamnim i prozračnim prostorijama. Listovi se zatim dobro međusobno pritisnu i ostave da fermentiraju više tjedana. Zatim se još jednom uskladištuju do potpune zrelosti.

Sorte: Kod nas se uzgaja nekoliko sorti duhana, a najznačajniji su orijentalni (sitnolisni), poluorijentalni (Krupnolisti), herecgovačko-dalmatinski (najpoznatiji je veliki hercegovac ili ravnjak), i američki cigaretni duhan „Virginia“ i „Berli“.

2. 20 June 2011
    damirtankovic

damirtankovic Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1 / 0 / -0
    Ove godine sam se uspjel ogrebati za 20-tak flanci duhana od jednog poznanika koji ima prijatelja čiji tata uzgaja duhan za vlastite potrebe. Ne znam ni koja je sorta, ni kak se uzgaja, al rekoh idem ih popikati pa kak Bog da. Flanci su bili jako mali (listovi su bili "veliki" 3-4 cm) i do sada ih je riknulo 5-6 komada tak da mi je preživjelo 16 komada (za sada). Evo kak izgleda jedan dobrodržeći:

Ak je neko probal doma uzgajati za osobne potrebe bil bi mu zahvalan da mi pomogne sa savjetima iz prve ruke.

3. 21 April 2012
    Deni

Deni Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Malo kasnim sa porukom ali nema veze.
    Ja ne pušim pa bih i drugima preporučio da duvan uzgajaju samo radi ukrasa i slično. A sa uzgojem ima jedan praktičan problem - lisne vaši ga neverovatno napadaju. Onda mora da se prska. A posle se truješ i duvanom i svom hemijom koju si upotrebio da zaštitiš listove duvana.
    Ovo sa lisnim vašima i duvanom mi se desilo kad sam uzgajao ukrasni duvan, pa je bio sav prekriven bubicama, iz nekog razloga ih mnogo privlači. Pretpostavljam da je ista stvar i sa drugim sortama. A taj ukrasni je inače nahvaljen da ima jako mirisne cvetove - ali ovaj uopšte nije mirisao.
    U detinjstvu, gledao sam u selu radnu akciju - slaganje listova "Virdžinije" posle berbe.

4. 21 April 2012
    darkoford

darkoford V.I.P.

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +2,333 / 75 / -0
    I kako je to završilo?
    Ne kužim zašto duhan rijetko tko sadi.

5. 21 April 2012
    Deni

Deni Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Epizoda sa uzgajanjem ukrasnog duvana se završila tako što sam morao da ga više puta prskam protiv biljnih vaši tako da mi posle nije bilo do mirisanja a posejao sam ga upravo zato jer su ga izreklamirali kao veoma mirisnu biljku koja noću pušta prijatan miris. Ništa od toga. Zaboravio sam malopre - nakon cvetanja i zametanja plodova stvara mnoštvo malih semenki koje se rašire svud okolo i onda počnu da niču kao lude i ne možeš ga iskoreniti, vrlo brzo napreduje.
    A ono sa branjem duvana - ma ništa, ljudi su pobrali duvan, lepo ga klasifikovali, osušili, prodali... meni je to bila atrakcija, ja to do tada nisam video. A i mi klinci smo se tad grebali za cigare pa i to... Ta sorta "Virdžinija" je bila tada poprilično sadjena oko Virovitice, a i sada je uzgajaju ali ne znam kako ide.
    Dobro, zaključak svega - "pušenje je štetno po zdravlje, pušenje ili zdravlje odlučite sami" :aoyyy: 

6. 31 May 2012
    Brast

Brast Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    poznanik je imao problem sa zmijama prilikom gradnje vikendice uz šumu, 500-tinjak metara izvan naselja
    s obzirom da je tu dolazio i sa tada malom djecom a riđovki je bilo po svuda (ispod građevinskog materijala, pod stolom napravljenim na panju bukve, u iskopanoj jami za septičku, danju su se sunčale na lišću oko akacija... ) dobio je preporuku da posije duhan po međi a cijeli teren poprska otopinom ćikova
    sjeme je nabavio u slavoniji, neki mali svjetlo zeleni, lisovi desetak cm dugi, ni sličan onome što se vidi oko Virovitice, ćikovi uspješno nabavljeni u nekoliko kafića i prskano je više puta, čak i desetak metara u tuđoj šumi
    prskanje je otjeralo zmije, duhan je u proljeće posijan (ja ga to ljeto brao i sušio, bio je odličan, posebne arome) i od tada, prije rata još, duhan se vremenom uništio (sam se sijao i preživljavao za iduću godinu ali košnja ga je vremenom uništila) no zmija nema ni danas u blizini, poneki slijepić se nađe ispod folije za jagode

ps. nepušači umiru zdraviji  :uimep: 

7. 11 July 2012
    orsobruno

orsobruno Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +50 / 0 / -0
    Da li netko zna koliko treba sadnica (količina) duhana za određeni cca. prinos? Ja bi za kutiju cigara. Koliko da posadim? (ne zezam se, onako za gušt)

8. 11 July 2012
    Scotch

Scotch Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +180 / 0 / -0
    Jedna cigareta je jedan gram suvog duvana, kutija je 20 gr, box je 200 gr. a 5 boxova je 1 kgr.

Potrebe za duvanom su individualne pa se prema njima planira proizvodnja. Po meni je najbolje kupiti dobar, nerezan hercegovac i to je gušt.

Nije problem odgajiti biljku već preradai fermentacija duvana za pušenje. Zato je herceg kohiba zakon.  :ffwjj: 

9. 12 July 2012
    orsobruno

orsobruno Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +50 / 0 / -0
    Sve OK. Znam i od prije to što si izračunao. Nego koliko grama sušenog duhana daje cca. jedna biljka?

10. 13 July 2012
    Scotch

Scotch Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +180 / 0 / -0
    Prema podacima iz literature proističe da se po jednoj biljci dobije oko 60 grama suvog lista.Naravno da ta masa do zavijanja ima gubitak i otpad u vidu glavnog lisnog nerva, trine itd.

Debljina niti kod rezanja za cigarete je 0,5 - 0,7 mm a za lulu 1 - 4 mm. Toliko o guštu, mislim da je to prevelika za.....cija.  :ffwjj: 

Share This Page