1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Kako i gdje pronaći soma

Discussion in 'Som' started by Sunka, 25 January 2009.

1. 25 January 2009
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,314 / 74 / -1
    Kako i gdje pronaći soma​

Lov soma je specijalnost samo nekih ribiča. Iako Neki ribiči , iako love na vodama gdje ima soma, nisu ga niti vidjeli, a sve zbog krive tehnike ribolova. Som ne spada u ribu s posebnom inteligencijom, što je mišljenje svih ribolovaca soma. Trik je zapravo u tome što ga je puno teže pronaći nego uloviti. Dodatna teškoća je što kod soma postoji razlika među razdobljima kad intenzivno pliva vodom u potrazi za bilo čim jestivim i razdobljima kada skriven potpuno miruje. Ronioci koji su ga imali prilike vidjeti u tim razdobljima 'odmora' pričaju kako leži potpuno nepokretan i ne reagira čak ni ako ga se oprezno dotakne rukom  :notworthy: . Dakako, pretraživanje vode u ronilačkoj opremi ne bismo vam preporučili, no neke druge metode i spoznaje u traženju somova mogu bitno unaprijediti vaš ribolov.

Danju po dubinama

Som ne voli svjetlo. Danju se drži dubina do kojih najteže dopiru sunčeve zrake, podkopanih obala i drugih zaklona od stijena, granja, panjeva ili vodene vegetacije. Tu ponekad vreba plijen iz zasjede, ali najčešće miruje. Samo u posebnim prigodama i na nekim vodama som će biti aktivan danju kod niskog vodostaja i vedra sunčana vemena. Izljevi kanalizacije, podnožja većih slapova, stjenoviti kanali te najdublje rupe pune grana i panjeva mjesta su gdje ponekad vrijedi pokušati prirodnim macem na dnu ili dubokoronećom varalicom. Naglo zamućenje vode i porast vodostaja u rijekama primaći će soma bliže obali i često ga potaknuti na hranjenje. Stara je priča s naglim padom tlaka i grmljavinom koja diže 'brka' sa spavanja jednako kao i popularna bućka. Znalačko lupanje ovom napravom podići će soma iz dubokih virova danju, čak i za najvećih ljetnih vrućina. Idealno je ako iskustvo i ribarsku tradiciju bućkanja uparite s dobrim sonarom koji će vam pokazati sve riblje likove koje se pojave pod čamcem. Ako ih i ne ulovite isprve, znat ćete da su tu i pokušati ponovno.

Noću bliže površini

Kad padne mrak situacija se mjenja. Som tada plivae bliže površini, prilazi obali ulazeći u plićake, brzake, pod slapove gdje aktivno progoni manje ribe i druge životinje. Lovite li noću, dobro slušajte. Glasno špricanje manjih riba, pljuskanje ili podmukli zvuk gutanja, vrlo nalik zvuku od udarca bućke, odat će vam gladnog 'brka' u akciji. Dobacite li mu u tim trenucima površinsku varalicu, često će je zgrabiti bez oklijevanja. Ima noći kada i somovi rade u skupinama. Iako ih nigdje u literaturi ne opisuju kao jatnu ribu, iskustva mnogih ribiča s različitih voda potvrđuju kako oni ponekad organizirano opkoljavaju jata sitne ribe, slično kao boleni danju (šovinisti  :uimep: ). U trenucima kada prvi pljusne, akciji se priključe i ostali. Iza prve linije manjih somova često se šuljaju i oni najveći koji ne vole društvo. Zapravo, pravilnije je reći da 'društvo' ne voli njih, jer nađu li se u prilici mogu progutati i manje pripadnike iste vrste. Ako se som noću ne čuje, ne znači da nije blizu. Noćna zamka na soma, tvrde znalci, postavlja se uvijek bliže površini, a cilj je da živa riba mamac brćkanjem i valovima signalizira prisutnost plijena. Vežite svoju postavu za trsku, granu nadvitu nad vodom ili razvucite najlon poprijeko rijeke ili jezera i čekajte. a dnu lovite uz samu obalu na izlazima iz dubina perifernim dijelovima terena na kojem ste danju otkrili somove u mirovanju. Varalicom noću lovite bliže površini, najbolje na prijelazima pliće i brže vode u dubinu ili uz samu obalu obraslu granjem.

Last edited by a moderator: 20 November 2009
  2. 8 June 2009
    badja

badja Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    dali je bolje loviti soma na živu ribu ili na pijavicu?

3. 8 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Uvijek je bolje na kedera, ali to opet ovisi i na kakvog brku ciljaš.. Pijavice su isto odlične jer ih teže skine, i bolje "rade" u vodi od glisti..

Po meni top 3 su: 1.Lepica 2.Pijavica 3.Glista

Rijetko lovim na kedera, jer su rijeđi grizovi

4. 9 June 2009
    Vogra

Vogra Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Pozdrav!
    Jel mi može neko skicirat ili odjasnit neke sisteme za lov soma na pijavicu i na živu ribu?
    Kako zakačiti pijavicu na udicu?
    Unaprijed zahvaljujem svim forumašima dobre volje!

5. 9 June 2009
    Rockzy

Rockzy Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Možda ovako...
    ...ako ih je više, samo ih nakvači jednu do druge. Ako su dugačke možeš je i na dva mjesta kvačiti tako da su krajevi slobodni.

6. 16 June 2009
    bruker

bruker Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Problem sa pijavicama je šta im treba osjeći prianjalke jel ako u vodi su blizu kamena ili kakvog drveta uhvatit će se za njega

7. 16 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ja je probodem 2 puta oko sredine, tako da su krajevi slobodni..

"Sisaljke" ne režem jer mislim da nema potrebe za tim

8. 16 June 2009
    Dzmidz

Dzmidz Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Nikada nisam lovio soma, ali sam cuo razne price sta mu plasirati....jedna od neverovatnijih je da se uzme ceo vrabac i oprlji na vatri da zamirise i plasira mu se dole....mozda su lagali, a drugi nacin, po meni verovatniji je da se uhvati ziv rovak ili rovac....

i da se stavi u celofan od cigara, pored njega se spusti udica i celofan zatvori pri vrhu gumicom za teglu....navodno posto je rovak ziv i pokusava pobeci on svojim snaznim kopaljkama razgrce levo desno i samim tim šuška po celofanu, i to bi kao trebalo da ga iritira i da ga digne sa dna....
    Jel probao neko nesto tako?
    P.S. Ko ne zna, rovak se moze naci u pregorelom (suvom) stajskom djubrivu, samo mozda malo dublje treba razgrtati vilama

Last edited by a moderator: 16 June 2009
  9. 16 June 2009
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,314 / 74 / -1
    Ne bih se čudio da zagrize vrapca, iako sam skloniji tome da bi to prije štuka probala.
    A i onako i štuka i malo manje som, grizu i na miševe i žabe i manje patke

10. 16 June 2009
    Dzmidz

Dzmidz Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Sad offtopikujemo ovu temu, ali sredices ti to vec  :uimep:  , nego zna se da je za klena neprikosnovena zabica ne veca od 3-4 cm....jel ima kakvih iskustava sa mora, jel se moze na moru pecati na te male zabice?

11. 16 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Rovac se probode kroz guzicu da ostane živ i "zapakira" u celofan od cigareta.. večinom na dubinsku postavu, navodno taj zvuk soma podsjeca na riječnog raka.. Ovo za vrapce je točno, isto kao i pečeno pile

12. 16 June 2009
    chipps

chipps Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Dobre bi trebale biti i jetrice ostavljene na suncu da dobiju još jaći miris.

13. 16 June 2009
    chipps

chipps Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ovo s mamcima malo je off ali je usko vezano za soma.

14. 16 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Jetrica su premekana, s njima nemam dobra iskustva.. ali pileća srca su zakon kao i crijeva (smrdi prestrašno  :uimep: )

15. 18 June 2009
    SMRTNIK

SMRTNIK Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    daj mi recite jel ima ko iskustva sa boilama za soma navodno su dosta dobre htio bi to probat pa ak ko zna zamolio bi da mi objasni.i da dal ide boila na udicu ili predvez ko za sarana :kkkk: 

16. 18 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Kupio sam danas kantu pa ćemo vidjeti, svi ih hvale pa reko idem probati.. Ugl smrde ko sam vrag.. Promjer je 5cm, pakovane su u kanti od 3kg, i cijena je 237kn.. Sistem montaze je na dlaku, kao za šarane..

17. 18 June 2009
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,314 / 74 / -1
    Kanta od 3 kile za 237 kuna?  :shocked: 

18. 18 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Jep  :rtvb: .. to nebum uz ostale mamce 100 god potrošio, al barem može stajati dugo...

19. 18 June 2009
    Vogra

Vogra Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    koji su sastojci tih boila? Možda se daju napraviti kod kuće jeftinije?
    Nedavno sam ulovio soma 4,5 kg na kombinaciju 2. pijavice + mala plutena loptica 10 mm promjera nadipana sa monster crab mirisom, odnosno jezivim smradom. Buraz je na istu kombinaciju dobio 12,5 kg zvijer. Mislim da bi te smrdljive boile radile super. Treba isprobat.

Burazov som 12,5 kg

Moja beba 4,5 kg

20. 19 June 2009
    kyzo

kyzo Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Pa trebalo bi se dat napravit, neznam točno sastav, moram pogledati doma...
    Ugl klasika, ribe, jetra, krv itd... večeras je trenutak istine pa ćemo vidjeti  :rtvb: 

Share This Page