1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Kalemljenje više vrsta voćaka na jednoj osnovi

Discussion in 'Voće' started by Taraben, 13 April 2012.

1. 13 April 2012
    Taraben

Taraben Staff Member

Spol:
    Žensko
    Ratings:
    +16 / 2 / -0
    Ne znam di da stavim ovu slikicu, pa ću ovdje. Kod susjeda u vrtu sam primjetila vrlo zanimljivo kalemljeno drvo, samo što se je sve primilo  :uimep:  pa tako imaju dva stabla u jednom, a krošnja je pola rozih cvjetića, pola bijelih. Kad bude plodova znat ću što je  :roflmao: 

2. 13 April 2012
    Josip

Josip Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +8 / 0 / -0
    da evo i mog primjera, kod škole, ovdje se radi o vrsti šljive, ne znam kako je to uspjelo no fora izgleda,  :ffwjj: .

3. 13 April 2012
    neznam

neznam Donator

Spol:
    Žensko
    Ratings:
    +1,480 / 162 / -4
    Nedavno je u nekoj emisiji na TV bio jedan stariji čovjek koji ima voćnjak a u njemu samo takve neke čudne kombinacije.

Nakalemio je svakakve kombinacije, čak i po tri sorte na istoj osnovi.

Na jednoj je pak rana, obična i kasna sorta istog voća.

Sad mi je žao šta nisam bolje pazila na satu pa da znam više detalja  :sram: 

4. 14 April 2012
    shime

shime Donator

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +121 / 11 / -0
    To se može sa svim voćkama koje koriste istu podlogu.

5. 14 April 2012
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,192 / 73 / -1
    Obično se zna višnja i trešnja ili dvije trešnje kalemit, no može se sve kaj se može primit i paše osnovnom stablu.
    Ginkgob je u jednom topicu pisao i rekao da će stavit sliku stabla sa 50 raznih sorti nekog voća na njemu, to mu prijatelji ima.
    Mislim da sam i ja stavio negdje sliku susjedove trešnje od dvije sorte.

6. 14 April 2012
    markoplis

markoplis Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1 / 0 / -0
    Bilo bi zanimljivo da znalci napišu što se može na što kalemiti. Dosta kalemljenog mi se primi ali ne znam što paše na šta.
    Volio bih probati kalemiti razlićite vrste na isto deblo ako ima takvih kombinacija.
    Radije bih imao npr. šljivu i marelicu na istom deblu nego 5 vrsta jabuka na istom deblu.

Da li netko zna koje su kombinacije moguće  :hmmm: ?

Nema glupih pitanja  :aha:  ! !

7. 14 April 2012
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,192 / 73 / -1
    Kolko sam prije čitao i što mi je kao laiku ostalo u sjećanju, u grubo se mogu kalemiti vočke koje imaju istu košticu (okvirno).

8. 14 April 2012
    seneka

seneka Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +124 / 0 / -1
     :hmmm:  Imam i ja takođe nešto takvo! Na 1. slici se vidi da je na osnovno stablo leskovačka dunja prikalamljena mušmula,oskoruša i kruška.
    Dakle 4 vrste jezgričavog voća. Isvi su u rodu što se vidi po cvijetovima. Na donjoj je ista situacija snimljena iz daljega da vidite da sve raste iz istog debla.

---------------------------------- Postovi spojeni! Napisani u razmaku od 5 minuta ----------------------------------​

Ovo bi trebala biti prva slika.

9. 15 April 2012
    Tone Plovak

Tone Plovak Nepismeni

Ratings:
    +5 / 0 / -0
    Negdje sam pročitao da se može cijepiti više vrsta šljiva i marelica na divljoj šljivi, dunje i kruške na dunji, breskve i badem na breskvu ili badem i sl.
    Imam na viksi jabuku na koju sam "navario" 7 različitih vrsta jabuka pa čim slikam stavim na PT.

Evo i video o 5 citrusa kalemljenih na jedno drvo, popularno u Americi i Australiji, tzv five tree.

Last edited by a moderator: 22 March 2014
  10. 15 April 2012
    seneka

seneka Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +124 / 0 / -1
    Tone Plovak lijep je taj limun sa 5 citrusa!
    Kad si već spomenuo marelicu i šljivu, tu kombinaciju i ja imam.

11. 15 April 2012
    misoo83

misoo83 Aktivni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +104 / 0 / -0
    Ja sam ove godine na sljivu kalemio jos jednu sortu sljive i kajsiju i za sada kalemovi selepo drze i polako krecu da se otvaraju pupoljci.  :aha: 
    Sledece godine cu praviti tako neke kombinacije ove godine sam isto mogao ali se nisam setio.  :roflmao: 

12. 15 April 2012
    Bole

Bole Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Moj stari je kalemio dve , tri vrste jabuka na jedan kalem. Samo je poslje problem jer jedna vrsta preuzme snagu te samo jedne jabuke budu krupne dok druge dvije budu puno sitnije(kao zakržljale) pa nebi preporučio takve kaleme.Može samo radi fore ali što se uroda tiče to zaboravi.

13. 15 April 2012
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,192 / 73 / -1
    Mislim da zavisi i od same podloge i odnosa vrste podloge naspram vrsti plemke koje se kaleme na tu podlogu

14. 16 April 2012
    Yasi

Yasi Staff Member

Spol:
    Žensko
    Ratings:
    +3,205 / 56 / -2
    Ja imam krušku na koju je moj djed kalemio dvije vrste. Ranu sortu koja je na rodu početkom lipnja i jesensku krušku. Krošnja se razvila u omjeru 70% rana i 30% kasna kruška. Rana je uvijek rodna, a na granama kasne kruške po nekoliko plodova. Mislim da je to Bole dobro primijetio.

15. 16 April 2012
    wasp111

wasp111 Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +162 / 0 / -0
    Kod kalemljenja više raznovrsnih plemki na jednu podlogu, najbujnija vrsta (ona s najjačim vegetativnim rastom) će dominirati. Obično su rane sorte bujnijeg i bržeg rasta od kasnih sorti voća. Rast plemki već u startu će biti različit, a kasnije ih se može pokušati uskladiti povijanjem grana bujnijeg rasta i uspravljanjem grana slabog rasta. Vertikalne grane rastu jako, a položene slabo pa se tako možda može riješiti dio problema neusklađenog rasta.  :ffwjj: 

Problem različitog donošenja roda je teže riješiti.  :nece:  Cvjetanje i formiranje zametka se ne odvijaju kod rane i kasne sorte u isto vrijeme pa rana sorta može započeti formiranje zametaka i listova kad kasna tek procvjeta. To znači da će se tijekom cvijetanja i zametanja kasne sorte hranjive tvari već uvelike trošiti na ranu sortu i stoga neće biti previše roda kasne sorte...

16. 16 April 2012
    mrav

mrav Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +25 / 0 / -0
    Kad se više sorti npr. jabuke kalemi na jednu podlogu dolazi do slabljenja podloge, te se time smanjuje vijek trajanja voćke, a i kako je wasp111 već naveo jedna sorta (rana) uvijek je dominantna. Prije par godina to sam radi s jabukama, stavio sam to negdje na forumu.

Ove godine sam na taj način kalemio marelice, podloga je džanarika, jedna marelica je rana dok je druga kasna, ne znam kako se zovu, možda na taj način spriječim naglo bujanje marelice s obzirom na to da je podloga jako bujna, a možda tako spriječim i apopleksiju.
    Vidim da su se plemke primile, a za jedno 10-20 g. vam javim da li je sprječavanje apopleksije i uspjelo :roflmao: .

17. 29 September 2013
    dr.jare

dr.jare Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +108 / 0 / -0
    Glavno pravilo za kalemljenje je kospica na kospicu evo nekih primera gde se mogu medjusobno kalemiti :
    -jabuka, kruska, dunja i musmula
    -tresnja i visnja
    -sljiva, djanarika, kajsija, breskva i badem
    -limun, narandja, grejfut i mandarina
    Ja sam ove kombinacije isprobao i sigurno moze ali je druga prica kompatibilnosti podloge i trajnost vocke...

18. 3 October 2013
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,192 / 73 / -1
    Da nadodam jednu narodnu kaj ja znam, kalemit možeš jedno na drugo kaj ima sličnu košticu, a to ti je u principu ono što je rečeno prethodnim postom u globalu

19. 3 October 2013
    dr.jare

dr.jare Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +108 / 0 / -0
    Mnoge ljude buni to pravilo "kospica na kospicu", na primer kospica tresnje pa i sam plod jako slican djanariki koja je u stvari vrsta divlje sljive i nije moguce kalemiti na tresnju...
    Kompatibilnost podloge mislim na primer breskvu je moguce kalemiti na kajsiju (vrlo uspesno i radja) ali takav spoj ne traje dugo nekoliko godina i susi se celo stablo... dok na primer kruski jako prija kalemljenje na dunju ali se meni dunja ne svidja jer joj starenjem puca kora i pada u ljuskama.

20. 4 October 2013
    ivica1946

ivica1946 Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +19 / 0 / -0
    Ma moram nešto pitati, kad je najbolje vrijeme za kalemit pojedine sorte voća. Zanima me najviše trešnja, višnja, marelica ?? Pogotovo na istu plemku kalemit i dvije do tri vrste tako da se zadovolji i oprašivanje gdje je to potrebno.

Share This Page