1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Kivi (Actinidia chinensis)

Discussion in 'Egzotika' started by Sunka, 15 April 2008.

1. 15 April 2008
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    Kivi (Actinidia chinensis)

[justify]Kivi zahtjeva staništa bez proljetnih i ranih jesenskih mrazova. U zimskom mirovanju može podnijeti temperaturu do -15 ºC. Najbolje uspijeva na dubokim, dobro dreniranim tlima, lakšeg teksturnog sastava, dobro opskrbljenim humusom i biogenim elementima. Tlo ne bi smjelo sadržavati više od 10 % aktivnog vapna. Najpovoljnija reakcija tla jest od pH 6 - 6,5. Kivi je osjetljiv na vodu, koja se dugo zadržava u tlu. Također treba birati prostore zaštićene od vjetra. Kivi se može saditi u jesen i proljeće. Prije sadnje poželjno je cijelu površinu duboko preorati, po mogućnosti do dubine od 60 cm i izvršiti gnojidbu po preporuci, nakon što je obavljena kemijska analiza tla. Ako se ne može izvršiti duboko oranje, tada treba ručno iskopati dovoljno duboke i široke jame za sadnju kivija.
    Prije sadnje na dno jama se stavlja plodna rastresita zemlja s površine (oranični sloj), zatim 5-6 kg nekog organskog gnojiva i po potrebi mineralno gnojivo, 0,5 do 1 kg (N:P:K=7:14:21) te se sve dobro izmiješa. Nakon toga obavlja se sadnja, vodeći računa da dubina sadnje bude kao u kontejneru u kojem se sadnica nalazi, nikako dublje. Nakon sadnje treba redovito zalijevati sadnice, ali ne previše. Sadnice se prikrate na dva pupa.

Kod sadnje treba voditi računa o omjeru ženskih i muških sadnica. Povoljan odnos je šest ženskih i jedna muška sadnica  :roflmao:  . Ženske sorte su Abbott, Allison, Hayward, Monty, i dr. Od muških sorti najčešće se koriste Tomuri i Matua.[/justify]

Osnovna rezidba

[justify]Slabije mlade biljke usmjeravamo bez rezidbe, dok slabo rastuće izbojke kivija, koji se iz bilo kojeg razloga nisu uspjeli kvalitetno razviti, skratimo u zimskom razdoblju na 2-3 oka. To radimo kako bi biljka ojačala, tako dobijemo kvalitetnu biljku za daljnji uzgoj.
    Daljnja rezidba ovisi o načinu uzgoja koji želimo napraviti. Osnovnu ili uzgojnu rezidbu obavljamo od sadnje do rodnosti u 3-4 godine. U tom razdoblju formiramo i oblikujemo željenu visinu i oblik biljke. Sav uzgoj obavljamo uz potporu jer je biljka, kako smo već rekli, vrlo osjetljiva, a dnevno može narasti i do 8 cm. Tako nam kivi već sljedeće godine nakon sadnje može dosegnuti visinu od dva i više metara. Ukoliko je loza dovoljno debela i čvrsta, skratimo je na visinu do 20 cm, ispod žice koja je postavljena na željenoj visini. Tada će iz dva najgornja pupa izbiti po jedan izbojak, koje ćemo kasnije razmjestiti u željenom smjeru. Izbojke učvrstimo blago pognute prema žici i vežemo, tako smo dobili dvije nove grane.
    Rezidbu obavljamo od prosinca do ožujka, dok biljka miruje. Za vrijeme bujnog rasta, radi pravilnog uzgoja, opskrbe cijelog čokota hranivima i prozračnosti, obavljamo ljetnu rezidbu od lipnja do rujna.[/justify]

Rezidba na rodnost

[justify]Rezidba na rodnost obavlja se kada je biljka stara 3 ili 4 godine, što ovisi o kvaliteti i kondiciji stabla, uvjeta uzgoja i uravnoteženja rasta i rodnosti.
    Pri rezidbi posebno je potrebno znati da kivi rodi na ovogodišnjim izbojcima koji su izrasli na prošlogodišnjim granama, isto kao i vinova loza, pa je i rez odgovarajući vinovoj lozi. Treba znati da svaki ovogodišnji izboj nije rodan pa su česte greške pri rezu. Naime, izbojak koji je ove godine izrastao na deblu ili starijoj lozi nije rodan i ne donosi plod. Takav izboj najčešće ima izraženije odebljale pupoljke na gornjem djelu izbojka, dok su prvi pri dnu uočljivije slabiji. Tek sljedeće godine može na takvom izbojku izrasti nerodna loza, koju ćemo kasnije moći koristiti. Izbojci koji su potjerali s odebljalih pupova često su rodni i donose plod od četvrtog do osmog pupa.
    U zimskoj rezidbi treba odrezati kratke izbojke koji su izrasli iz takvih rodnih pupova, koji su prošle godine imali rod. Ostavimo samo izbojke s 10-12 pupoljaka, koji još nisu imali rod. U ljetnoj, zelenoj rezidbi prikraćujemo izbojke, odnosno režemo ih tamo gdje su se počeli omatati oko potpore. Druge izbojke prikraćujemo na do 12 pupoljaka - oka. Rezidbu za obnovu, odnosno podmlađivanje obavljamo kad je biljka oslabjela i nema više snage kvalitetno rađati i održavati se.
    Tako slabe i iscrpljene biljke zamjenjujemo izbojcima koje smo ostavili iz spavajućih pupova na panju. Pri ostavljanju takvog izbojka moramo odmah odstraniti sve ostale izbojke, kako bi se grančica koju smo ostavili za podmladak mogla dobro razvijati.[/justify]

Last edited: 18 September 2009
  2. 9 February 2009
    Djole

Djole Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Uzgoj kivija (kiwi)

Kivi zahtjeva staništa bez proljetnih i ranih jesenskih mrazova. U zimskom mirovanju može podnijeti temperaturu do -15 ºC. Najbolje uspijeva na dubokim, dobro dreniranim tlima, lakšeg teksturnog sastava, dobro opskrbljenim humusom i biogenim elementima. Tlo ne bi smjelo sadržavati više od 10 % aktivnog vapna. Najpovoljnija reakcija tla jest od pH 6 - 6,5. Kivi je osjetljiv na vodu, koja se dugo zadržava u tlu. Također treba birati prostore zaštićene od vjetra. Kivi se može saditi u jesen i proljeće. Prije sadnje poželjno je cijelu površinu duboko preorati, po mogućnosti do dubine od 60 cm i izvršiti gnojidbu po preporuci, nakon što je obavljena kemijska analiza tla. Ako se ne može izvršiti duboko oranje, tada treba ručno iskopati dovoljno duboke i široke jame za sadnju kivija.
    Prije sadnje na dno jama se stavlja plodna rastresita zemlja s površine (oranični sloj), zatim 5-6 kg nekog organskog gnojiva i po potrebi mineralno gnojivo, 0,5 do 1 kg (N:P:K=7:14:21) te se sve dobro izmiješa. Nakon toga obavlja se sadnja, vodeći računa da dubina sadnje bude kao u kontejneru u kojem se sadnica nalazi, nikako dublje. Nakon sadnje treba redovito zalijevati sadnice, ali ne previše. Sadnice se prikrate na dva pupa. Kod sadnje treba voditi računa o omjeru ženskih i muških sadnica. Povoljan odnos je šest ženskih i jedna muška sadnica. Ženske sorte su Abbott, Allison, Hayward, Monty, i dr. Od muških sorti najčešće se koriste Tomuri i Matua.U uzgoju kivija primjenjuju se višeetažni kordonci i odrine (pergole). Rezidba je slična kao i kod vinove loze, duga rezidba s lucnjem sa 6 do 12 pupova.

A i B prva godina uzgoja, C i D druga godina uzgoja

Treća godina u vegetaciji, pergola

Nasad kivija u rodu, višeetažni kordonac

Rezidba rodnog stabla

Zaštita od bolesti i štetnika

Iako je kivi dosta otporan ponekad ga napadaju neke bolesti i štetnici. Ako je posađen na težim tlima, gdje se zadržava voda, dolazi do truljenja korjenova vrata (Phytophtora spp.), sušenja rozgve (Sclerotinia spp.), bakterijske truleži cvjetova (Psaudomonas viridiflava) itd. Najbolja zaštita protiv tih bolesti je da se prilikom sadnje koristi zdravi certificirani sadni materijal, nasadi se trebaju saditi na laganom, dobro dreniranom tlu, prilikom obrade se treba paziti da se ne oštećuje korijen i stablo kivija, da se alat za rezidbu obvezatno dezinficira te da se rezidba obavlja po suhom vremenu.
    Od štetnika kivi uglavnom napada dudova štitasta uš (Pseudaulacaspis pentagona). Za zaštitu se koriste mineralna ulja.

Last edited by a moderator: 11 February 2009
  3. 15 April 2009
    angie

angie Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Cula sam do jedne tete koja se bavi biljkama i tako, da je kivi jedna vrsta "mesozdera", da kao ono koru od banane,krv, (?),itd, dok mu stavis kraj korjena da sve povuce i pocne kao lud rasti... I da ima strasno jako korjenje, tako da se treba paziti kuda se sadi, da je jednim ljudima kroz kanalizaciju u wc skoljku dospio korjen.... Cuo itko ista o tome...??  :hmmm: 

4. 15 April 2009
    Krpa

Krpa Zaslužni useri Nepismeni

Ratings:
    +1 / 0 / -0
    ja sam cuo da ima jako korjenje, ali mislim da nije toliko strasno  :ffwjj:  a da raste ko lud..trebalo bi to malo preciznije definirati jer u usporedbi sa nekim biljkama raste brzo, a sa nekim ne.. ja svoj uzgajam vec 6 godina, i tek je sad malo ojacao, i pravi lijep hlad.. i vec 2 godine imam plodove  :rtvb: 

5. 18 September 2009
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    Rezidba kivija u slikama!

6. 14 October 2009
    sergio

sergio Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    jel mi može netko preporučat gdje da pribavim sadnece navedenog voća u oklici zagreba ... pokušao sam prošle godine sa sadnicama od jedne privatne "trgovine sadnicama" i od njih 17 primilo se samo 3. naime u svom dvorištu odlučio sam zamijeniti popularnu brajdu s kiwijem ..  :hmmm: 

7. 14 October 2009
    Krpa

Krpa Zaslužni useri Nepismeni

Ratings:
    +1 / 0 / -0
    Neznam, ja sam svoje kupio u vrtnom centru u Rijeci, i primilo mi ih se 4 od 5  :ffwjj: 
    Mislim da su bile nekih 40 kn.. neznam kako ti ih se tako malo primilo..  :hmlj: 

8. 21 March 2010
    petra

petra Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Mogu li se zakorijeniti odsječene grane kiwija?

9. 21 March 2010
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    Mogu!
    A možeš i margotiranjem, a i priležnicama

10. 22 March 2010
    lilie

lilie Aktivni

Spol:
    Žensko
    Ratings:
    +33 / 14 / -0
    Mi smo prošlog proljeća dobili reznice kivija (3 muške i 6 ženske).
    Suprug cjelo proljeće i ljeto (naručito kad su bile one vrućine) vukao kante sa vodom i zalijevo. Obilazio, ogledao i nijedna se nije primila.
    Da li se još nešto trebalo učiniti?

11. 23 March 2010
    dubrovnik2

dubrovnik2 Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    nitko od vas nije cuo za jednostavnu tehniku uzgoja kivija iz sjemenki?

12. 23 March 2010
    Mamaa

Mamaa Nepismeni

Ratings:
    +40 / 0 / -0
    Evo baš prošli tjedan sam čula da može iz sjemenki, inače kad sam se raspitivala da si ga nabavim svi vikali jedino da kupiš sadnice  :doh: 
    Imam malo blesavo pitanje: da li se iz istog ploda tj sjemenki mogu razviti muške i ženske biljke? I koliko točno treba biti omjer među muško - žensko odnosu?

13. 23 March 2010
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    Prirodno je da mogu oba spola iz jednog ploda koštica.
    Možeš slobodno 4-5 (ako ne i više) ženki na 1 mužjaka. Izdržljiv je on  :lert: 

14. 23 March 2010
    Branko

Branko V.I.P.

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +266 / 20 / -0
    Ja sam čuo na moru od ljudi koji imaju samo ženski kivi da rađa jer je dovoljnu da neko u susjedstvu (do 200 m) ima muški kivi. Vjerojatno bi bolje rađao da je neposredno uz njega al ja bi bio prezadovoljan da imam i onakav  :notworthy: 

15. 26 March 2010
    ameba75

ameba75 Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    moze li detaljnije o rezidbu kivi stabla sa slikama od nekog? Hvala drustvo  :kkkk: 

riječ - smile; Između razmak

Last edited by a moderator: 26 March 2010
  16. 26 March 2010
    jack1

jack1 Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ja bi zasadio kiwi, ali pokusao bi iz sjemena izvadenog iz samoga ploda. E sad moze mi tko reci da li najprije moram susiti kostice tj sjemenke ili ? Koji je postupak za takav proces (da li ide prvo sjeme u vaticu dok ne pusti korjen ili odmah u zemlju) ?  :eeee: 

17. 26 March 2010
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    Pošto kivija ima po svuda, a sam plod ima puno koštica, možeš probat sve 4 solucije (sa i bez sušenja, vata i direktno u zemlju).
    Ja bi ih ostavio 1-2 dana na tanjuriću da se posuše, i onda stavio u zemlju (na površinu zemlje i sasvim tanki sloj zemlje preko njih, par milimetara)

18. 14 May 2010
    dr.jare

dr.jare Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ja imam 15 jednogodisnjih stabla kivija dobivenih iz semena (visine oko 40cm u proseku). Zanima me da li mogu pre nego sto procvetaju da saznam kog su pola (da li mogu po liscu, nacinu formiranja krosnje...)? Amaterski se bavim kalemljenjem tako da cu u svakom slucaju da ih kalemim (mana kalemljenja je sto se kalem grancicom prenosi starost biljke -isto i oziljenim reznicama) pa ih ne bi kalemio ako ne moram. Pozz  :cheers: 

Last edited by a moderator: 14 May 2010
  19. 14 May 2010
    Sunka

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,313 / 74 / -1
    I mene zanima kako (i dal se može) razaznat spol biljke.
    A zašto kalemiš?

20. 14 May 2010
    Jadranka

Jadranka Donator

Spol:
    Žensko
    Ratings:
    +2,108 / 54 / -2
    Imamo kivi oko 20 godina, ali nisam primijetila razliku između ženskih i muških stabljika. Razlikujem ih jedino po cvijetu, s tim što ženski ima bijele latice, dok muški ima žute. S tim što muški cvjetaju, ali ne rode. Imamo kivi prema jugu i prema zapadu (u Istri). Onaj prema jugu (a i na buri) trebali smo više godina cijepiti (mislim da je bilo 3 ili 4 god) da bi rodili, dok ovi na zapadu i u zavjetrini rodili su bez problema. Kad smo ih nabavili bilo je 5 ženskih i 1 muški.
    Kad su dobro narasli onda smo jednu granu ženskog kivija precijepili u muškog, a onu stabljiku muškog u rodni-ženski kivi. Tako sada imamo 6 ženskih i jednu granu za muškog.

Share This Page