1. Čišćenje foruma od neaktivnih članova

Svi koji su registrirani na forumu, a nisu se ulogirali barem jednom u zadnjih 60 dana, biti će izbrisani pri slijedećem čišćenju foruma od neaktivnih usera. Ovakvo čišćenje foruma biti će pokretano otprilike svaka 1-3 mjeseca.

Zadnje čišćenje provedeno 09/2014

P.S. Ako se pokušate ulogirati, a ne prihvaća vam Username i Password (a bili ste registrirani prije), znači da ste izbrisani poradi neaktivnosti pri zadnjem čišćenju foruma. Najvjerojatnije vam nije username zauzet, pa se možete registrirati opet sa istim podacima.

Za sve probleme pri registraciji, kliknite pri dnu stranice na Contact Us ili klikni Ovdje.

Lov klena na malim potocima

Discussion in 'Klen' started by malisa100, 18 April 2010.

1. 18 April 2010
    malisa100

malisa100 Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Sistem i tehnika za lov klena na potocima

Na malim potocima ovo mi je jedna od najdrži tehnika za lov klena. Ali ne samo najdraža i najefikasnija. Sistem lova je sljedeći: koristimo samo udicu koja je zavezana na strunu ( flaks, najlon ) i nema više ničega od sistema ( mislim na plovke olova i slično ) stavimo živog skakavca i lagano se približavamo vodi. Klenovi se najčešće vide na površini vode, te zabacimo da nas klenovi ne vide. Jako je bitno da skakavac ide prirodno bez naših pokreta. K svemu tome vidimo ribu kako uzima mamaci i kontriramo.

Skakavac se može bilo kako staviti na udicu bitno da vrh udice bude slobodan

2. 19 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ovo je jedan od najboljih načina i za lov na srednjim rijekama.
    Obično se peca iz čamca koji je udaljen nekih 5-6 metara od obale. Ide se nizvodno, vrlo tiho, jer je klijen
    jako plašljiva i oprezna riba. Zato se pazi da se ne udara veslom o bok, drvenog, čamca.

Na kraju glavnog najlona je udica sa skakavcem i ništa više. Zabacuje se sa vrha čamca i ispred sebe, nizvodno.
    U ribolov se kreće, obično, u zoru, tad je najbolji rezultat u ljetnjem dijelu godine.

Gotovo je nemoguće ne uloviti ništa ako ste tihi. Loša strana je što zbog tišine moraju
    biti 2 čovjeka, jedan koji upravlja čunom i drugi koji peca.  :ffwjj: 

Last edited by a moderator: 19 April 2010
  3. 19 April 2010
    Sunka

Sunka Bog i Batina Staff Member

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +1,322 / 74 / -1
    Ja sam cijelo djetinjstvo lovio klenove i kleniće na skakavca na malom potoku, ali ipak sa malo olova i plovkom. Vrh udice se rijetko vidio, ali se mogao napipat tik ispod površine skakavca. Obje kombinacije stavljanja udica su se pokazale dobre (prema glavi i od glave)

Štap je bio grana odrezana u šumi (oko 2-3 metra), mali pluteni plovak prefarban gore sa lakom za nokte

Last edited: 19 April 2010
  4. 19 April 2010
    Branko

Branko V.I.P.

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +292 / 20 / -0
    Mišljenja sam da se ne može generalizovati da li treba stavljti olovo i plovak ili ne, već da to zavisi od vode na kojoj se peca, a bogami i od doba dana. Ja nisam nikad pecao na potocima, ali sam pecao na manjim rijekama (Gostović i Krivaja). Ljeti u podnevnim časovima klen je obično uz obalu u hladovini drveća, pa odem iznad pozicije očekivanog udarca najmanje deset metara uđem lagano u vodu, i pustim skakavca nizvodno paralelno sa obalom (čak i na pola metra od obale ako je podlokana). To sam praktikovao za dubine oko jedan metar. Napomenuo bi da mamac ne smije da para vodu već da se prirodno kreće.
    Međutim za dublju vodu i pecanje dalje od obale koristio sam plovak i olovo, jer na tim manjim rijekama se nemogu upotrebljavati duži štapovi a da budem iskren dugo mi je najduži bio 1.8 m. Dodao bi još da je klena većeg od 25 cm jako teško uhvatiti na viđeno.
    Skakavca nisam stavio na udicu oko dvadeset godina, jednako dobro se može loviti i na ostale mamce, recimo vještčke mušice. Pašo mi je pričao da je na jednoj rijeci u HR pecajući na površinske mušice znao kad udari prvi klen pri izvlačenju imati još dva klena pa na kraju dođe do kidanja predveza kad počne vući svaki na svoju stranu.

5. 20 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ovo sto sam gore opisao je lov na samoj povrsini vode. Dakle, nema olova i vi sami morate da gledate kad se riba primakne.
    Kao stap sluze trska ili bambus, koji su fenomenalni za ribolov. Srecom u nasem kraju mogu da rastu pa je uvijek bilo
    dobrih stapova za ribolov. Naravno, ovi stapovi su bili dominantni u mom djetinjstvu, tada je bilo malo ovih modernih varijanti.
    Otprilike su stapovi bili dugacki oko 3-4 metra a najlon6-7 metara. To je bilo pravo uzivanje.

Last edited by a moderator: 20 April 2010
  6. 20 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Naravno da postoje razni nacini za lov na klijena. Rijeka o kojoj pricam je Zeta. Na njoj se redovno love klijenovi od 1,5kg na dubinsko zabacivanje.
    Bas kako Branko kaze, ljeti, poslije podne, obicno na murvu (dud) dzanariku (crvenu),
    ustvari kao i svuda, na ono sto raste u okolini rijeke. Tu su uvijek najbolji mamci, u rijeci i oko nje.

Prema tome, ne pricam o NAJBOLJEM nacinu za ribolov na klijena nego o nekim mogucnostima
    sa zeljom da cujem od drugih nesto sto ja neznam, a ima ga tako mnogo i zeljom da nekom
    pomogne moje skromno znanje. BISTRO!  :cheers: 

7. 20 April 2010
    Shokre

Shokre Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +73 / 1 / -0
    Tako je.  :rtvb: 
    To je ono zbog čega postoji Tvor.
    Razmjena iskustava i znanja da ne velim druženje sa dragim ljudima koje nisi nikad videl a svi ti žele pomoći.
    Moj najbolji sistem danas je možda i najgori sistem sutra ali zato probaš nekaj kaj ti Tvorovi preporuče i možda se razveseliš.

8. 20 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ma potpuno si u pravu Shokre, lijepo je znati da si nekome uljepsao dan na vodi a i on tebi,
    na kraju krajeva i steci neke prijatelje makar i virtuelne.
    No, znas kako kazu, nikad se ne zna, cudni su putevi gospodnji.

A i ribarski.Veliki pozdrav za tebe prijatelju a i sve ljude dobre volje. :grgljam: 

9. 20 April 2010
    kornati

kornati Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +378 / 41 / -0
    Da se i ja pridružim ovoj debati o lovu klena.

Kod nas je bilo najpopularnije loviti klena na jetru od kokoši ili goveđu jetru. To je bol nekad, a ja verujem in danas, najbolji mamac za klena. Lovilo se na dubinsko pecanje i rezultati su bili fenomenalni. Tako sam nakad lovio i ja na jednoj mali rečici, gde je bilo puno klena i obično se na taj mamac lovio krupniji klen.

Stavi se komadič jetre na udicu broj 2 ili 4, stavi se olovo od nekih 10 grama, tek toliko da možeš malo dalje zabaciti, jer neke struje na toj rečici ili bolje potoku i nema. Za sat ili dva obično sam znao uloviti i po sedam osam klenova, ali kada sam na jednom mestu ulovio klena, obično sam se premestio na drugu poziciju, udaljeno jedno 50 ili 100 metara, jer to je ipak mala voda i klen se odma prestraši i pobegne, pa sam se posle ulovljenog klena na drugi poziciji vratio na prvu, jer je klen plašljiva riba i u maloj vodi jato pobegne, čim se ulovi jedan primerak.

Danas više ne lovim na taj način, jer sam prešao izključivo na lov mušicom. Klena lovim na jednom jezeru, koji u stvari preko leta i nije jezero, nego potok širine 15 metara, a u jesen i preko zime i u proleče poplavi celu dolinu i to bude jezero dužine jedno 10 km.

10. 20 April 2010
    M.Popaj

M.Popaj Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Dali su to veliki skakavci ili oni mali poljski od 1 do 2 cm
    Dali kad se skakavc probode prema glavi (kako je prikazano na slici) ostane živ i dali se trza na vodi kada padne ili ne?

11. 20 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Radi se o malim poljskim skakavcima, bas tim koje si opisao sam.
    Uvijek je bolje da se skakavac, kao i svaki drugi mamac uostalom,
    stavi tako da ostane ziv a sa koje strane ce biti to i nije vazno,
    samo neka vrh udice bude otvoren da moze da bocne.

--------------------------------------------- Postovi spojeni! Napisani u razmaku od 5 minuta ---------------------------------------------

Tako je, na dubinca kad se lovi dobro ide kao mamac i jetra od kokoske. Ona se koristi i za ribolov na pastrmku, jegulju i ostale grabljivice i to
    sve na dubinsku varijantu. Vazno je da jetra bude svjeza inace se skida prilikom zabacivanja.

12. 20 April 2010
    Riso

Riso Nepismeni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +32 / 2 / -0
    Lovih klenove i kleniće na malom potoku za raub.. ljeti pristup skakavac ili mala ribica (2-3 cm), preciznije mlađ na malu udicu i plovak i to da mala ribica titra na udici.. zimi na plovak pahulja kruha koja zapinje po dnu.. i to isključivo na potoku Lomnica između D. Lomnice i Lukavca  :ffwjj: 

13. 20 April 2010
    Branko

Branko V.I.P.

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +292 / 20 / -0
    Kad već pominjemo izbor mamaca po lovnosti ja bi to nekako ovako formulisao. Na manjim vodama sa manjim klenovima broj jedan bi bio skakavac. Na većim vodama i loveći veće primjerke nekako egal su mi bili jetrica i živa žabica. Ja skakavce nisam uspijevao žive donijeti ni do vode, poguše mi se u kutiji, a što se tiče stavljanja udice, po meni je bitnije ako je udica veća isprobati pred sobom kako leži skakavac na vodi nego to koliko će viriti vrh udice, jer je stomak skakavca toliko mekan da nema šanse da ne zakvačiš ribu. Prednost prirodnog skakavca u odnosu na vještačke je to što ima miris skakavca da privuče dodatno ribu, takođe ima i ukus skakavca pa ga riba neće odmah ispljunuti ako se ribič malo uspava.
    Za određene vode u ljetnom dobu kada se klen pozicionira u bržim dijelovima vode i iza nekih prepreka u vodi u potrazi za kisikom, broj jedan je varalica, a doba dana rano jutro.

Zašto sad ne pecam na te ponajbolje mamce? Više volim upecati jednog od 2 kg nego 10 kg malih, ne da mi se sjedit i čekat kad će vrh štpa zatitrati, ne da mi se skupljati skakavce po livadi, a dva najvažnija su što je na većini voda zabranjen ribolov takvim mamcima a svake godine je sve više takvih voda . Drugi razlog je što mi je veći gušt tražiti mušicu koja radi, pa kad nas je više na vodi takmičimo se ko će prvi ubosti pravu muhu. Najčešće i ta prava ne radi čitav dan od jutra do mraka, a tek oni koji love na svoje muhe... E mušičari imaju jedno dodatno zadovoljstvo nadmudrivanja s ribom, a pošto ih uvijek više ostane u vodi nego što ih izvadimo vani dalo bi se zaključiti da su ribe uspješnije u tom nadmudrivanju  :uimep:   :roflmao:  Nadam se da je takav ishod samo u Bosni a da se kolege iz susjednih država mogu pohvaliti drugačijim ishodom  :nahnah: 

14. 25 April 2010
    siba

siba Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Ma kakvi skakavci, sad je hrušt prava stvar! Malo prije sam bio do Save, da pogledam mjesta za ovo ljeto,a ono hrušteva ko u priči! Ulovio sam ih desetak za sutra kad krećem u akciju. Neznam kak ih vi zovete al kod mene se to zove hrušt (tvrdokrilac).

15. 25 April 2010
    Gogi

Gogi Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Hrušt vulgaris  :ffwjj: 

16. 25 April 2010
    kornati

kornati Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +378 / 41 / -0
    Kod nas ga zovemo, majski hrošč

Last edited by a moderator: 25 April 2010
  17. 26 April 2010
    Shomi

Shomi Bič Božji V.I.P.

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +25 / 0 / -0
    Ovde je poznat kao "Majska koka"  :roflmao: 

18. 26 April 2010
    Sasha

Sasha Neregistrirani

Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Nisi rekao od kojeg drveta ste brali grane za stap?Bas me interesuje koje to drvo moze biti?

19. 26 April 2010
    zdravko

zdravko Provjereni

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +183 / 0 / -1
    Mi uvijek od ljeske. ( Nadam se,da se razumijemo)

20. 26 April 2010
    lemi

lemi Tvor

Spol:
    Muško
    Ratings:
    +325 / 44 / -0

Ma naravno da je ljeska (ljeskovina). To drvo (grmoliko) je bilo zakon za štapove  :grgljam: 
    Ja sam u Lici, a tamo ljeske ima u izobilju... Znao kao dijete pronalaziti grane dužine cca 4m, prave kao strijela  :ffwjj: 

Pa kada se još posuše... ali se kora nije smjela guliti sa drveta jer bi u tom slučaju ljeska gubila elastičnost i pucala bi  :zccc: 

Kao plovak koristio sam u pluto za boce i bocune, a kao antena poslužila bi čačkalica, šibica, pero...  :rtvb: 

Ulova je uvijek bilo, a ne kao sada... Imam pribor i opremu, a ulov...  :vttvbb:   :qrrrq: 

Last edited by a moderator: 26 April 2010

Share This Page